12V / 24V / 48V

Tworząc instalację trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: jaka to będzie instalacja ? Czy 12V, czy 24V, czy może 48V ?

Używając nowoczesnych regulatorów ładowania MPPT to w zasadzie są dwie instalacje (instalacja paneli oraz instalacja akumulatorowa).

Pierwsza to zespół paneli fotowoltaicznych. Ta instalacja musi mieć więcej V niż instalacja akumulatorowa. Regulator ładowania MPPT zadba zaś o to, aby każde dodatkowe V zamieniać na energię i ładować nią akumulatory. Tak więc instalację paneli możemy mieć nawet i 150V (w zależności ile pozwoli nam regulator ładowania) kiedy instalację akumulatorową możemy mieć 12V lub 24V.

Zaletą instalacji o większej ilości V jest to, iż kable pomiędzy panelami, a akumulatorem nie będą musiały być aż tak grube. Robiąc instalację odwrotnie (mało V, dużo A) wpakujemy się w bardzo grube, drogie i ciężkie w prowadzeniu przewody outdoorowe.
Wada tego systemu praktycznie już nie istnieje (dla prostych instalacji). W przypadku starszych regulatorów chcąc rozszerzyć instalację w przyszłości trzeba by podłączać kolejne segmenty po np. 24V - a więc rozszerzając trzeba od razu dodać dwa nowe panele 12V połączone szeregowo. Dzisiaj myślę, że nie jest to już taki problem i możemy kolejny panel podłączyć do szeregu poprzednich paneli (zmieniając instalację 48V w instalacje 48V+12V=60V).
(Problem zaczyna się kiedy w naszej instalacji mamy np. dwa panele 12V połączone szeregowo, oraz kolejne dwa połączone tak samo, a dwa te szeregi spięte równolegle. Do którego szeregu podłączyć nowy panel ? Nie da się! Rozszerzenie instalacji w tym przypadku zmusza nas do zainstalowania od razu dwóch paneli 12V połączonych szeregowo. W przypadku instalacji 36V rozszerzyć możemy o kolejne 3 panele 12V. W przypadku instalacji 48V rozszerzenie odbywa się o kolejne 4 panele 12V za jednym zamachem.)

Druga instalacja to zespół akumulatorów. Musi ona mieć mniej V niż dostarczająca energię (gdyż jak to się mówi 'z pustego się nie naleje'). Można nabyć od razu akumulator 24V, jednak bardziej popularne są akumulatory 12V. Musimy kupić takie dwa i połączyć szeregowo, aby uzyskać 24V.
Im więcej V tym lepiej dla przetwornicy, gdyż może ona nam zaserwować więcej W, a więc do jednej przetwornicy będziemy mogli podłączyć więcej odbiorników.
Jeśli wyczerpiemy możliwości jednej przetwornicy to możemy równolegle do niej wpiąć do akumulatorów kolejną.
Trzeba pamiętać, że obowiązują tutaj takie same ograniczenia podczas rozszerzania ilości akumulatorów ,jak podczas rozszerzania ilości paneli. Chcąc zwiększyć pojemność naszego układu musimy zakupić dodatkowe dwa akumulatory (w przypadku akumulatorów 12V), podłączyć je szeregowo i spiąć równolegle z poprzednimi dwoma.


Comments